60 godina „Ateljea 61”: Izložba koja vodi u magični svet Ilije Bašičevića Bosilja


„Sudbina ‘Ateljea 61’ baš kao i Ilije Bašičevića Bosilja, baškari se u raskošnim bojama, i kruži širom sveta”, ovako počinje priču autorka izložbe „Fantastika Ateljea 61 Bosiljem” Jelena Đorđević. Ova impozantna izložba otvorena je 11. marta u Kulturnoj stanici Svilara i obuhvata 13 tapiserija nastalih od 1967. do 1975. u Ustanovi za izradu tapiserija „Atelje 61”. Kako kaže autorka, Ilijino stvaralaštvo, „naivni ekspresionizam”, govori o oštrini njegovih misli, izražava ono što je iskonsko i primarno u čoveku. Kroz ovu izložbu, publika je u prilici da oseti kako je umetnik disao, sanjao, u šta je verovao, šta ga je inspirisalo i kakav je život živeo.

„Ilija je bio ozbiljan i neverovatan stvaralac, umetnik Art Bruta. U njegovim delima, vi možete videti i religiozne i nacionalne motive, srpske srednjevekovne mitove i legende, epske pesme, ličnosti iz Kosovskog boja, scene iz starog i novog zaveta, i ove stvari ukazuju upravo na to koliko je zapravo Ilija imao široko obrazovanje i pogled na svet”, kaže Jelena Đorđević i dodaje:

“U okviru ove izložbe, gledali smo da zastupimo po jednu iz svakog ciklusa, svakog mita ili legende. Bili smo na slatkim mukama jer su svih 28 tapiserija odlične, a izbor je pao na ovih 13. Na primer, jedna od tapiserija nosi naziv Životinje i ptice sa Ilijade, to je jedan svet koji je Ilija sam stvorio. Baš zato što je život bio okrutan prema njemu, on je izmislio svoj svet”.

Spajanjem formalnih i konstruktivnih elemenata Bosiljevog slikarstva i tapiserija, nastala su izvrsna, vanvremenska umetnička dela. Po Bosiljevim kartonima izvedena su neka od najlepših dela u tapiserijskoj umetnosti. Izložba „Fantastika Ateljea 61 Bosiljem” nastala je povodom obeležavanja 60 godina postojanja „Ateljea 61”, u saradnji sa Fondom „Ilija i Mangelos”, čija je upraviteljka Bosiljeva unuka, Ivana Bašičević Antić, koja kaže da joj je neizmerno drago što se izložba desila jer tapiseriju prati ciklus kretanja odobravanja i – neodobravanja.

„Kada je trajala borba za ustanovljenjem ‘Ateljea’, to je bilo vreme jednog velikog entuzijazma i želje da se stvara i da se naprave neki novi iskoraci. Nakon toga naišao je ‘crni’ period, kad je to sve stalo i tada je tapiserija bila skrajnuta kao jedan umetnički oblik izražavanja. Vezivana je za rad koji obavljaju žene, kućni rad. To je uticalo i na nas, jer smo mi te tapiserije morali da očuvamo, one su velike, teške, čuvate ih da ih ne ugroze moljci, i shvatate da su one nešto što je vama fantastično, ali ne možete ih negde izložiti. E onda se 2004. pravila velika izložba u Etnografskom muzeju u Beogradu. Prvi put su one tad sve osvanule u jednom ogromnom prostoru, i bilo je zaista impresivno videti ih tako postavljene, kako treba. Nakon toga, obišle su galeriju „Boška Petrovića”, „Ilijanum”, i to je vreme kad smo shvatili da će one imati svoj život”, kaže Ivana Bašičević Antić.

Nastala u konvergiranju francuske i flamanske tradicije i domaćeg nasleđa ćilimarske tehnike tkanja na razboju, tapiserija je, kao autonomni, vizuelni medij, kod nas prešla zavidan put od naivnih pionirskih eksperimenata do autentičnih i originalnih ostvarenja, koji prate savremene svetske umetničke tokove. U Zbirci „Ateljea 61“ koja broji gotovo 300 tapiserija našla su se dela brojnih znamenitih umetnika čije je delovanje i rad najbolji reprezent postojanja pojma savremene umetnosti u Srbiji. Upravo ova Ustanova za izradu tapiserija za 60 godina postojanja izlagala je na preko 280 izložbi širom sveta – od Brazila, Vašingtona, Njujorka, Kopenhagena, Pariza, pa sve do Tokija.

Svi zainteresovani, izložbu mogu pogledati do 16. aprila u toku radnog vremena Kulturne stanice Svilara (od 10 do 18 sati). Tokom trajanja izložbe planirana su predavanja, koja će voditi dr Ivana  Bašičević Antić, i kustoskinja „Ateljea 61“ i autorka Jelena Đorđević. Takođe, tkalje-specijalistkinje umetničkog tkanja „Ateljea 61“ u okviru radionica koje će biti održane 24. i 25. marta od 12 do 14 sati, svim zainteresovanim će demonstrirati na malim, horizontalnim razbojima tehnike tkanja, i uvesti ih u kreativni deo koautorstva u stvaranju tapiserije, od kartona umetnika do finalnog dela. Posetioci će i sami imati prilike da se oprobaju u stvaranju ovog jedinstvenog vizuelnog umetničkog medija. Za kustoska vođenja, kao i radionice, svi zainteresovani se mogu prijaviti putem mejla [email protected].

Foto: Uroš Dožić


Kulturna stanica Svilara
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.