Drugi ciklus razgovora „Novi Sad: književni ili sasvim običan grad?”


Kulturna stanica Svilara 5. oktobra nastavlja ciklus razgovora „Novi Sad: književni ili sasvim običan grad?” sa novosadskim piscima i piscima povezanim sa Novim Sadom, sa ciljem da se osvetli niz pitanja vezanih za odnos grada i književne umetnosti nekad i sad.

Posebno nas zanima lični doživljaj grada kod pisaca. Zanimaju nas njihovi prvi utisci o gradu. Koja su to mesta u gradu koja za njih imaju poseban značaj? Gde vide Novi Sad juče, danas i sutra, koje događaje iz prošlosti grada izdvajaju i da li je naš grad obojen raznobojnim slojevima pisanja i mišljenja, poput nekih velikih evropskih gradova? Želimo kroz ove razgovore sa važnim stvaraocima, u oblasti pisane reči, da gradimo pravu, simboličku i kulturnu mapu jednog grada koji traži sebe.

Prva gošća jesenjeg ciklusa 5. oktobra u 19 časova je Vladislava Gordić Petković, sa kojom ćermo razgovarati o novosadskoj književnoj sceni, sa posebnim akcentom na njenoj antologiji Novosadska ženska proza:od ispovesti do putopisa.  

Vladislava Gordić Petković je redovna profesorka na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Oblasti naučnog istraživanja kojima se bavi su savremena engleska i američka književnost, Šekspirovo stvaralaštvo i digitalne tehnologije u književnosti i obrazovanju. Bavi se istorijom i teorijom književnosti, komparativnim izučavanjem srpske i stranih književnosti, piše književnu kritiku i prevodi sa engleskog. Objavila je monografije Sintaksa tišine: poetika Rejmonda Karvera (1995) i Hemingvej: poetika kratke priče (2000), zbirke naučnih studija Korespondencija: tokovi i likovi postmoderne proze (2000),  Na ženskom kontinentu  (2007) i  Mistika i mehanika  (2010). Književne kritike i eseji   sabrani   su   u   knjigama  Virtuelna   književnost (2004),  Virtuelna   književnost  2  (2007), Književnost i svakodnevica (2007) i Formatiranje (2009). Književnost s praga veka: ogledi (i) iz anglofone književnosti objavila je u koautorstvu s Ivanom Đurić Paunović (2019). Priredila je za štampu drame Vilijama Šekspira Koriolan,  Hamlet  i  Magbet,  Buku i bes  Vilijama Foknera i kritičko izdanje književnog dela Antonija Isakovića za antologijsku ediciju Deset vekova srpske književnosti. Bila   je  članica  redakcije  književnih   časopisa  „Shakespeare   and   Company”,   „Polja”, „Transkatalog”, i „Mostovi”, glavna i odgovorna urednica Godišnjaka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu (2012-2015) i glavna urednica časopisa „Kultura” (2017-2021). Za prevode knjiga Entonija Berdžesa i Ernesta Hemingveja nagrađena je nagradom „Laza Kostić”  Novosadskog   salona   knjige   i   nagradom   Društva   književnika   Vojvodine  za   prevod godine.   Za   rukopis   knjige  Književnost   i   svakodnevica  dobila   je  nagradu   „Istok   –   Zapad”. Dobitnica je  plakete  „Kapetan Miša Anastasijević” za projekte  prevodilaštva,  književnosti  i kulture. 

U nastavku jesenjeg ciklusa gosti Svilare biće sledeći autori i autorke: 

19.10. u 19 časova Slobodan Vladušić 

Drugi gost tribine je poznati pisac i profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Slobodan Vladušić. Iako dolazi iz Subotice, Vladušić je još od vremena studija vezan za Novi Sad, a na plodan način se bavio istraživanjem teme grada u srpskoj i svetskoj književnosti. Verujemo da će u razgovoru sa Vladimirom Gvozdenom dati zanimljiv i važan lični, ali i teorijski i književnoistorijski doprinos razumevanju Novog Sada kao grada književnosti, kulture i umetnosti.

2.11. u 19 časova Laslo Vegel 

Gost Svilare 2. novembra u 19 časova je poznati pisac Laslo Vegel. Još od romana Memoari jednog makroа (1967) njegovo delo je gotovo u potpunosti vezano za Novi Sad. Vegelova Neoplanta je grad koji se menja, grad koji traži sebe, ali za njega su važni i ljudi koji traže sebe u svetu nesigurnosti, brzih promena, velikih obećanja i velikih laži. Vladimir Gvozden će u razgovoru sa Laslom Vegelom pokušati da mapira njegov Novi Sad, da sazna od gosta koji su mu gradski prostori posebno bitni, kako vidi odnose među kulturama, koji novosadski pisci su za njega posebno važni, koji drugi gradovi su uticali na njega…

23.11. u 19 časova Nenad Šaponja 

Naš naredni gosti, 23. novembra u 19 časova, biće pesnik, književni kritičar, izdavač i direktor Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski” Nenad Šaponja. Naš gost je pre nekoliko godina sastavio zanimljivu antologiju „Nova priča Novog Sada”, a pre dvadesetak godina i „Antologiju savremene novosadske priče”. Upravo će Šaponjin antologičarski rad biti polazna tačka za razgovor o književnom životu savremenog Novog Sada kako bismo dotakli sve one bitne teme pokrenute u okviru ciklusa razgovora.

13.12. u 19 časova Stevan Bradić