Koncert „Muzički kaleidoskop“


Posetioci Kulturne stanice Svilara će 11. maja od 20.00 časova imati priliku da prisustvuju koncertu „Muzički kaleidoskop“. Članovi ansambla imaju želju da publiku povedu na putovanje kroz predele muzike baroka i dvadesetog veka, te da ukažu na to koliko i ova viševekovna udaljenost imeđu današnjice i perioda kada je ta muzika stvarana nije nepremostiva.

U prostoru Kulturne stanice Svilara vas u četvrtak očekuju:

Aleksandar Ozericki je rođen u Moskvi 1998. godine, gde je i završio Moskovsku srednju specijalnu muzičku školu. Potom je upisao Rusku muzičku akademiju Gnesin, u klasi vandrednog profesora Vladimira Kurdija. Tokom školovanja na akademiji postao je laureat takmičenja Virtuozi 21. veka i započeo je profesionalnu karijeru kao orkestarski muzičar u Moskovskom simfonijskom orkestru pod dirigentskom palicom Vladimira Žive.

Nakon diplomiranja na akademiji 2003. godine, upisao je postdiplomske studije Moskovskog državnog konzervatorijuma  P.I. Čajkovskog u klasi počasnog umetnika RSFSR, profesora Aleksandra Goliševa. Radio je kao solista u raznim moskovskim orkestrima. Godine 2005. učestvovao je na turneji Rusko-američkog omladinskog orkestra kao solista. 2006. godine, po rezultatima takmičarske selekcije, primljen je u grupu flauta Nacionalne filharmonije Rusije pod dirigentskom palicom narodnog umetnika SSSR Vladimira Spivakova. Od 2012. do 2022. radio je kao solista-regulator sekcije flaute Boljšoj simfonijskog orkestra Marijinskog teatra. On je Yamaha umetnik.

Valentin Puzankov je počeo da uči fagot u klasi zaslužnog umetnika Rusije Katenina Stanislava Aleksandroviča na Akademiji Majmonida, koju je diplomirao sa odličnim uspehom 2019. Iste godine je upisao Moskovski državni konzervatorijum Čajkovski kao asistent pripravnik. P.I. Čajkovskog u smeru obuke „orkestar savremene muzike“ u klasi kreativnog direktora Zaslužnog umetnika Rusije, profesora Igora Arturoviča Dronova. 2021. godine završio je asistentski staž. Učestvovao je u mnogim projektima ansambla Studio za novu muziku. Takođe je učestvovao u izvođenju Koncerta za fagot i simfonijski orkestar Andreja Besogonova u okviru takmičenja Score.

 

Ksenija Božilović, srpska pijanistkinja, rođena je 1995. godine u Leskovcu.

Osnovno i srednje muzičko obrazovanje stekla je u Muzičkoj školi Stanislav Binički u Leskovcu, u klasi profesora Nadice Damadžić i Vladimira Veljovića.

Godine 2014. upisala je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi profesorke Biljane Gorunović. Tokom studija učestvovala je na mnogim festivalima, kao što su Kawai festival u Novom Sadu i Bačkopalanački međunarodni klavirski festival u Bačkoj Palanci.

Tokom studija osvojila je brojne nagrade, od kojih je najistaknutija nagrada na prvom muzičkom festivalu Vasilija Mokranjca, gde je osvojila prvu nagradu.

Završila je master studije u Novom Sadu, nakon čega je postala stipendista na međunarodnom fakultetu u Kini, Visokoj školi kineskih i ASEAN umetnosti u Čengduu, kod austrijskog profesora i pijaniste Patrika Lenera. Tokom studija u Kini nastupala je na brojnim koncertima kao solista i kamerni muzičar, promovišući srpsku muziku i srpske kompozitore.

Svoju izvođačku praksu obogatila je nastupom sa kamernim orkestrom Amoroso, sa kojim je dva puta nastupila kao solista.

Sarađivala je sa mnogim renomiranim profesorima i pijanistima kao što su Morisi Martin, Rasel Hiršfild, Aleksandar Serdar, Vladimir Milošević…

Svoju pedagošku karijeru započela je u Osnovnoj muzičkoj školi Petar Konjović u Bečeju, gde je sa svojim učenicima osvojila prve brojne nagrade na takmičenjima u Srbiji. Posle rada u Bečeju postao je učitelj i nastavnik u školi Josif Slavenski u Novom Sadu. Kao korepetitor dobio je specijalnu nagradu za najboljeg korepetitora na takmičenju mladih flautista u Valjevu.

 

Spasoje Spasojević je započeo svoje muzičko obrazovanje u muzičkoj školi Kosta Manojlović u Zemunu. Ljubav prema violini otkrio je kao dete. Sa sedam godina započeo je svoje muzičko putovanje u klasi prof. Nade Dejanović. Dolazi do uspeha na svim većim takmičenjima u zemlji. Višestruko je nagrađivan na Republičkom takmičenju.

Po završetku niže, a zatim i srednje muzičke škole u klasi prof. Jelene Vukajlović. Muzičku akademiju upisuje u Beogradu,  po pozivu prof. Tymur Melnyk-a. 2014. preselio se u Beč gde nastavlja svoje obrazovanje. Tokom školovanja u Beču dobio je priliku da učestvuje u mnogim uspešnim projektima i nastupa u najvećim dvoranama u Austriji, poput dvorana Musikverein, Konzerthaus, Ehrbar Saal … Neki od dražih projekata su mu koncerti sa orkestrom Freestyle, koncerti sa Bečkom filharmonijom mladih, koncerti sa orkestrom festivala Boljšoj . 2018. godine u saradnji sa prof. T. Melnyk se preselio u Kinu, gde je kao dobitnik pune stipendije, nastavio svoje školovanje na Master studijama Chengdu Univerziteta, u Čengdu-u, i iste završio 2020. godine. Spasoje Spasojević trenutno nastupa na violini  1627, Charlilie Douriot, iz Francuske.

 

Program:

Michail Glinka- Trio Pathetique 

  1. Bartok – Romanian Dances za violinu i klavir
  2. Podgaic- Sonata za fagot i klavir
  3. Vivaldi trio sonata

G.P. Telemann – Paris Quartet No 12- violina, klavir, flauta i fagot

Boris Čajkovski-  Svita za fagot i klavir

Dmitri Šostakovič – izbor prelida za klavir

Vasilije Mokranjac- izbor igara za klavir

Ian Clarke-  Maya – duo flauta i klavir