Mikrobilje: Hrana budućnosti


Na dečijoj radionici „Mikrobilje hrana budućnosti” imaćemo priliku da se upoznamo sa procesom proizvodnje mikrobilja, da vidimo razliku između mikrobilja i klica i naučimo na koji način ga možemo i sami uzgajati. Radionica će se održati 8. aprila od 18 časova u Kulturnoj stanici Svilara, a vodiće je Ana Popov u saradnji sa učiteljicama Aleksandrom Ičević i Veselom Mačkić.

Mikrobilje i klice su – kao što im i sam naziv kaže – malecko i tanko povrće. Izuzetno bogato vitaminima, antioksidantima, vlaknima, aminokiselinama i to po nekoliko puta više nego zrela biljka i kao takvo pravo su bogatstvo za ljudsko zdravlje. U pitanju su mladi izdanci povrća, sadnice biljaka koje su tek nešto veće od klica, ali su manje od rasada, i ubiraju se u fazi kad porastu prvi listovi. Iako veoma sićušni, ovo zeleni izdanci nisu samo neodoljivo simpatičnog izgleda, već imaju i brojne prednosti. Pre svega, mlado povrće je intenzivnog ukusa, jer je aroma koncentrovanija. Pored toga što je sočno, poseduje i visok sadržaj korisnih materija. U tako malo smešteno je baš puno – vitamina, minerala, vlakana, aminokiselina, proteina i hlorofila. A zbog visokih koncentracija, u ishrani je potrebna zapravo tek njegova mala količina.

Mikrobilje je jedino povrće koje je proglašeno netoksičnim i netretiranim. Povrće koje štedi energiju prilikom uzgoja, raste veoma brzo – i u poređenju sa samim semenom – probavljivije je i svarljivije, zahvaljujući samom procesu klijanja. Stoga je nutritivna vrednost mikrobilja i klica mnogo veća od samog ploda biljke.

Saznajte zašto je mikrobilje hrana budućnost – prijavite se za učepće u radionici putem mejla [email protected]