Festival kamerne muzike „Duo flauta-gitara”


Festival kamerne muzike „Duo flauta-gitara” održaće se 14. septembra u 20.00 časova u prostoru Kulturne stanice Svilara. Ulaz je slobodan za sve zainteresovane za koncert renomiranog dua koji čine Laura Levai Aksin, flautistkinja i Zoran Krajišnik, gitarista. Program koji će se čuti na ovom koncertu se veoma retko izvodi i zbog toga ima izuzetnu važnost i za same izvođače, ali i za publiku. Festival kamerne muzike, već šest godina teži ka promovisanju jedinstvenih sadržaja iz domena kamerne muzike, i ovaj koncert predstavlja deo te težnje.

Laura Levai Aksin

Rođena u Subotici, naša ugledna umetnica na flauti danas je redovni profesor na Akademiji umetnosti Univerziteta u Novom Sadu i solo flautistkinja Vojvođanskog simfonijskog orkestra. Diplomirala je i magistrirala na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi prof. Marijana Egića. Studije je nastavila u Parizu, u klasama profesora Patrika Galoaa i profesorice Klod Lefebr i diplomirala sa „1er prix de superieur” i „1er prix d’exellence a l’ unanimite du jury”.

Usavršavala se na brojnim majstorskim kursevima kod renomiranih solista i pedagoga, kao što su Orel Nikole i Žak Kastanje. Dobitnica je prvih i specijalnih nagrada na republičkim i saveznim takmičenjima, a nagrađena je i na Takmičenju muzičkih umetnika Jugoslavije u Zagrebu. Na šestoj Međunarodnoj tribini kompozitora u Beogradu dodeljena joj je prva nagrada za interpretaciju savremenih dela. Kao solista je svirala s mnogim simfonijskim i kamernim orkestrima u zemlji i inostranstvu. Održala je veliki broj resitala i kamernih koncerata u zemljama bivše Jugoslavije, kao i u Francuskoj, Belgiji, Velikoj Britaniji, Holandiji, Nemačkoj, Švajcarskoj, Italiji, Mađarskoj, Slovačkoj, Češkoj, Rusiji, Portugalu, Grčkoj, Izraelu, Španiji.

Nastupala je na brojnim uglednim umetničkim manifestacijama, između ostalih, na Nomusu, Bemusu, Muzičkom bijenalu u Zagrebu, Jugoslovenskoj tribini kompozitora u Opatiji, muzičkim svečanostima u Subotici i Somboru, letnjim festivalima u Herceg Novom, Budvi („Grad teatar”) i Kotoru, Festivalu flaute u Beogradu i Beogradskom letnjem festivalu, zatim u Zagrebu („Europhonija”), Torinu („Sabato Serra”), na festivalima u Francuskoj (Pariz, Avinjon), Patrasu i Afitosu (Grčka), Festivalu modernih umetnosti u Berlinu, Festivalu evropske avangarde u Lajpcigu, festivalima flaute u Bekešu (Mađarska) i Zagorju ob Savi (Slovenija), Danima nove glazbe u Splitu, na Letnjoj muzičkoj akademiji (YMSA) u Debrecinu (Mađarska) i na Hrvatskoj flautističkoj akademiji u Karlovcu.

Laura Levai Aksin je solo flautiskinja Vojvođanskog simfonijskog orkestra, a svirala je na istoj poziciji u orkestru Opere Srpskog narodnog pozorišta, orkestru „Camerata Academica” (Novi Sad) i ansamblu za novu muziku „Musica viva”. Za vreme boravka u Francuskoj bila je član ansambala „Tickmayer Formatio” i „Theatre Jel” i orleanskog Orkestra flauta. Član je ansambla „NS Chamber”, dua s gitaristom Zoranom Krajišnikom, trija flauta „Density” i duvačkog kvinteta „Synergia 5”. Snimala je za mnoge radio i TV centre u regionu, Mađarsku TV, Češku RTV, RTV Dortmund i RAI. Snimila je kompakt-diskove za „Recommended Records” i „SLAM Production” iz Velike Britanije, „EOS” iz Austrije, „Visio Mundi”, SKC iz Novog Sada itd.

Bavi se pedagoškim radom kao redovni profesor flaute na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, a godinama je predavala i na Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banjaluci. Održala je veliki broj majstorskih kurseva, a kao član žirija prisutna je na međunarodnim i domaćim takmičenjima i festivalima. 

Zoran Krajišnik

Sa samo 16 godina Zoran Krajišnik (Sarajevo,1968) snimio je svoju prvu samostalnu LP ploču za sarajevski Diskoton. Prve poduke iz gitare dobio je u Sarajevu. Diplomirao je i završio magistarske studije na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu (klasa prof. Vera Ogrizović). Pohađao je majstorske kurseve kod čuvenih pedagoga i umetnika kao što su R. Aussel, C. Cotziolis, D. Russell, L. Zea i M. de Santi. Od 1996. do 1998. godine  bio je student prestižne Solist-klase prof. L. Triera na Royal Danish Music Conservatory u Kopenhagenu (Danska). 

Dobitnik je nagrada na brojnim takmičenjima i festivalima: Internacionalno gitarsko takmičenje Volos (Grčka, 1981, 1986, 1988), Rekanati (Italija, 1982, 1983, 1984),  specijalne nagrade za najuspešnijeg učesnika  Međunarodnog takmičenja u Livornu (Italija, 1984), zatim druge nagrade na takmičenju M. Giuliani u Bariju (Italija, 1990), i druge nagrade (prva nije dodeljena) na takmičenju F. Sor u Rimu (Italija,1995). 

Nastupao je kao solista ili sa simfonijskim orkestrima širom zemlje i sveta (Rusija, Slovačka, Nemačka, Francuska, Danska, Engleska, SAD, Rumunija, Mađarska, Bosna i Hercegovina, Severna Makedonija, Crna Gora, Hrvatska, Slovenija, Italija, Luksemburg, Grčka). Veliki broj solističkih i koncerata u kamernim formacijama održao je  na čuvenim festivalima kao što su Guitar Art Festival u Beogradu (2006, 2009,2015), KotorArt (Crna Gora), NOMUS, Sarajevska zima itd.  

Snimio je CD u produkciji Swiss Record Company, CD Alba del Dia sa flautistkinjom Laurom Levai Aksin,  solistički CD Horizonti i CD Ben ritmato e deciso sa klarinetistom Aleksandrom Tasićem sa kojim svira u duu od 2007. godine. Sa sopranistkinjom Liljanom Lišković sarađuje od 2018. godine.

Zoran Krajišnik je redovni profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i Banja Luci. Pokretač je Guitar Festa u Banja Luci. Jedan je od osnivača Asocijacije gitarista Srbije. 

Od 2012. do 2015. godine je vršio dužnost dekana Akademije umetnosti Univerziteta u Novom Sadu.

Program:

Georg Philipp Telemann (1681-1767)
Sonata C-dur, iz ciklusa „Der getreue Musikmeister“
I – Cantabile
II – Allegro
III – Grave
IV – Vivace
Francis Poulenc (1899-1963)
Mouvements perpétuels
I – Assez modéré
II – Très modéré
III – Alerte
Astor Piazzolla (1921-1992)
Histoire du tango
I – Bordel 1900
II – Caffe 1930
III – Nightclub 1960
IV – Concert d’aujourd’hui
Eduardo Martin (1956)
Suite Habana
I – Lugares Comunes
II – Amaneceres
III – Laberinto
IV – Sol y sombras
Roberto Di Marino (1956)
Sonata
I – Allegro
II – Adagio
III – Vivo