Koncert „Violin Extravaganza Nr4”


U okviru saradnje Kulturne stanice Svilara i kluba Splendor iz Amsterdama, 30. decembra je biti priređen uzvratni koncert gostiju iz Amsterdama Novom Sadu, pod nazivom Violin Extravaganza Nr4”. Razgovaraćemo sa umetnicima od 18 časova, a početak koncerta je zakazan za 19.30 časova.

Julija Hartig violina, Emi Ohi Resnik violina, i Jozef Bisak viola, izvešće celovečernji koncert pod nazivom „Violin Extravaganza Nr”.

Biće ovo i prilika da gošće predstave publici način rada kluba Splendor koji je na inovativan način ujedinio publiku i neke od najboljih izvođača umetničke muzike u Amsterdamu.

Program:

Kurtag: Hommage à J.S.B. – Emi Ohi Resnick – violina

Bach: Largo from the 3rd violin solo sonata, BWV 1005 – Emi Ohi Resnick – violina

J. M. Leclair: Sonata for two violins Op3. No. 5 in E minor

Allegro ma poco

Gavotte. Andante gracioso

Presto

Sarah Stiles: Armchair rage za dve violine (2003)

Theo Loevendie: Dance za violinu (1986) – Emi Ohi Resnick – violina

Sarah Stiles: Armchair rage za dve violine (2003)

Luciano Berio: Izbor iz Duetti per due Violini (1983)

Florian Magnus Maier: ’The music of Erich Zahn‘ (2022) Julija Hartig – violina

Antonin Dvorak: Terzetto za dve violine i violu u C- duru

Introduzione: Larghetto

Scherzo: Vivace

Trio: Poco meno mosso

Tema con Variazioni

JULIJA HARTIG

Julija Hartig  je rođena u Novom Sadu u porodici muzičara. Počela je sa prvim časovima violine  sa pet godina. Studirala je violinu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi profesora  I. Gruberta i E. A. Cugajeve, a usavršavala se sa istaknutim pedagozima kao sto su G. Zislin, M. Jasvili, P.Vernjikov, Z. Gilels , T. Brandis I H. Krebers.

Po završetku studija radila je kao asistent docent za violinu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i kao solista i koncertmajstor kamernog orkestra Camerata Academica i Sinfonijskog orkestra Akademije umetnosti u Novom Sadu.

Od 1994. godine živi u Holandiji, gde je diplomirala na Roterdamskom konzervatorijumu, u klasi I. Gruberta, i konzervatorijumu u Utrehtu, u klasi profesora K. Njataye.

Kao solista nastupa sa orkestrima poput Radio Kamer Filharmonie (Holandija), Simfonijski orkestar Radio-televizije Srbije, Kamerni orkestar Dušan Skovran, Gudači Svetog Đorđa. Julija Hartig nastupa kao  član kamernih ansambala u Holandiji, Belgiji, Nemačkoj, Australiji, Rusiji, Italiji, Brazilu i Srbiji, a snima i za vodeće radio i televizijske stanice. Izdavačke kuće Emergo Classics, Terpsihora i Mascom objavile su kompakt diskove sa njenim snimcima. 2010. godine Radio-televizija Srbije izdala je četiri kompakt diska sa kompletnim delima Ljubice Marić  na kojima Julija svira sva dela pisana za violinu. Od 2002. godine član je dua Hartig-Broekhans sa kojim je osvojila nagradu na Internacionalnom takmičenju za kamernu muziku „Gaetano Zinetti“ (Italija), 2004. godine. Od 2016. godine član je i ansambla ROctet (gudački oktet holandskog Radio-filharmonijskog orkestra).

Julija Hartig je jedan od inicijatora podijuma „Splendor Amsterdam“ koji je dobio nagradu za kulturni doprinos grada Amsterdama 2015. godine. Takođe je i jedan od osnivača kolektiva LUDWIG koji je sa svojim prvim kompakt diskom „Crazy Girl Crazy“ u saradnji sa sopranistkinjom i dirigentom Barbarom Hanigan osvojio Gremi nagradu 2018. godine.

Interpretacije Julije Hartig karakteriše bogata izražajnost i temperament, prefinjena tehnika i velika osećajnost za boje. Njen repertoar obuhvata dela od baroknih do savremenih kompozitora. Premijerno je izvela više savremenih kompozicija, od kojih su neke bila njoj i posvećene. Kao rezultat dugogodisnje saradnje sa kompozitorima, izdavacka kuce Challenge records 2022. izdao je album ‘D a r k V e l v e t’ – autobiografija pisana muzikom, sa delima pisanim ili obradjenim za nju.

Julija Hartig svira na instrumentu „Jean-Baptiste Vuillaume“ koja čini deo holandskog nacionalnog fonda za instrumente (het Nationaal Muziekinstrumenten Fonds).

EMI OHI RESNIK

Rodom iz Njujorka, Emi Ohi Resnick je debitovala u Karnegi holu sa petnaest godina i od tada je nastupala širom Sjedinjenih Država, Evrope i Japana. Nedavno ju je Carolin Bietzker iz KolnerStadt-Anzeiger pohvalila naslovom „Tumačenje na nivou svetske klase“. NRC Handelsblad je napisao da je ona bila „očaravajuća i virtuozna”. Kritičar Džejms Koneli je opisao njenu igru kao „Izvanredna. Gospođa Resnik je držala cerebralnu muziku Bramsovog koncerta, bila je zrela, osetljiva i očaravajuća”.

Gospođa Resnik je osnivač jedinstvenog kolektiva Splendor i ko-inicijator izuzetno uspešnog Bijenala gudačkih kvarteta u Amsterdamu. Već u svojoj dvadeset petoj godini, njen Gudački kvartet Ruisdael je započeo uzbudljivu sezonu koja uključuje koncerte u Koncertgebauu u Amsterdamu, u DeDoelenin u Roterdam, kao i turneje po Japanu i Turskoj.

Najvažniji događaji poslednjih nekoliko sezona uključuju čast da bude pozvana da prati njihova veličanstva kralja i kraljicu Holandije u njihovoj državnoj poseti Francuskoj, kao i debi u Vigmor holu i turneju po Rusiji.

Gospođa Resnik je studirala na Institutu za muziku Curtis kod Šimona Goldberga, na Džulijard školi kod Luiz Berend i Roberta Mana, na Praškoj Mocart akademiji kod Šandora Vega i na Mocarteumu u Salcburgu kod Tomasa Riblanda Ruđera Ričija, i blisko je sarađivala sa kompozitorom Giorgi Kurtag. Redovno je pozivana na muzički festival Marlboro i na Međunarodni seminar muzičara u Prusija Kouvu, Engleska.

Gospođa Resnik trenutno deli svoje vreme između Sjedinjenih Država i Evrope, gde je bila koncertmajstor Kamernog orkestra Holandskog radija i profesor violine na Konzervatorijumu Severne Holandije.

U maju 2022. imenovana je za prvog koncertmajstora Orkestra Severne Holandije.

 

JOŽEF BISAK

Violista Jožef Bisak niže i srednje muzičko obrazovanje stiče u muzičkoj školi „Isidor Bajić”. Diplomirao je violu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Još kao učenik srednje muzičke škole osvajao je brojne nagrade na pokrajinskim, republičkim i saveznim takmičenjima. Tokom školovanja sarađivao je sa brojnim muzičarima i pohađao majstorske kurseve (Julija Hartig / Radio Filharmonisch Orkest, Amsterdam/, prof. Zoran Jakovcić/Columbus State University, USA/, prof. Pierre Henri Xuereb /Paris Conservatoire National Supérieur/, prof. Gerard Causse /Eskuela Superior de Musica Reina Sofia/, Felix Schwartz /1st Principal Viola, Staatskapelle Berlin/, prof. Dejan Mlađenović /FMU, Beograd/).

Solo violista je u orkestru Opere Srpskog narodnog pozorišta od 2006. godine, Oktobra 2015. godine uspešno je položio audiciju za mesto solo viola u Simfonijskom orkestru RTV Slovenija. Kao solo viola stalni je član Vojvođanskog simfonijskog orkestra, Žebeljan orkestra, No borders orchestra, kamernog orkestra Camerata Academica i orkestra Academia Ars Musicae (Austrija), All Star Orchestra koji prati Luku Šulića na njegovoj turneji The Four Seasons. Od 2016. godine član je Acies kvarteta (Austrija) sa kojim intenzivno koncertira i snima. Sa navedenim orkestrima nastupao je u zemlji i u inostranstvu (Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Austrija, Holandija, Italija, Mađarska, Slovenija, Grčka).

Kao solista je nastupao sa simfonijskim orkestrom Akademije umetnosti u Novom Sadu i kamernim orkestrom Camerata Academica, zabeležio brojne nastupe u kamernim sastavima, kao i solo resitale, te tokom ovih nastupa  sarađuje sa eminentnim svetskim dirigentima i solistima. Sa Benjaminom Ziervogelom izvodi Mocartovu „Simfoniju končertante” na koncertnoj turneji u pratnji orkestra La Filarmonica Sannita 2019. godine (Italija, Švajcarska).

Učestvovao je na Ljubljana festivalu, Maribor festivalu, BEMUS-u, NOMUS-u, SOMUS-u, NIMUS-u, na seriji koncerata povodom 100 godina od rođenja kompozitorke Ljubice Marić, XX Međunarodnoj tribini kompozitora u Beogradu, kao i svečanom koncertu povodom 170 godina od osnivanja SANU, gde nastupa sa uglednim umetnicima iz zemlje i inostranstva (Xenia Jankovic, Julia Hartig, Aleksandar Latkovic).

Godine 2013. kao solo viola No borders orchestra učestvovao je u snimanju CD-a za Universal music GmbH Austria i Deutsche Grammophon. Iste godine kao solo viola Žebeljan orkestra učestvovao je u snimanju CD-a kamerne muzike Isidore Žebeljan „Balkan bolero“, koji je izdat u Londonu 2014. godine. Sa Acies kvartetom 2016. godine snima CD za diskografsku kuću Gramola, Beč (Supersonic nagrada magazina Pizzicato), 2019. za istu kuću snimaju dela Glena Gulda i Fridriha Gulde.