Novi Sad: književni ili sasvim običan grad? / Gost: Sava Damjanov


Kulturna stanica Svilara 13. aprila u 19.30 časova nastavlja seriju razgovora „Novi Sad: književni ili sasvim običan grad?” sa novosadskim piscima i piscima povezanim sa Novim Sadom, sa ciljem da se osvetli niz pitanja u vezi sa odnosom grada i književne umetnosti nekad i sad.

Da li je Novi Sad književni grad, odnosno da li je kulturni nivo grada takav da može da prihvati, razume i podrži vrhunsku umetnost? Posebno nas zanima lični doživljaj grada kod pisaca, u njihovom opusu, ali i u razgovoru o njihovom doživljaju sveta, umetnosti, egzistencije. Da li se pisci sećaju prvih utisaka koje su imali o gradu? Koja su to mesta u gradu koja za njih imaju poseban značaj? Sa kojim gradovima mogu da uporede Novi Sad? Koji novosadski pisci i umetnici su za njih važni? Koje događaje iz istorije Novog Sada bi izdvojili? Koje su dobre, a koje loše strane našeg grada? Kako vide Novi Sad u budućnosti?

Na ova pitanja odgovaraće poznati novosadski pisac i profesor Sava Damjanov, autor (zajedno sa Lidijom Mustedanagić) zapažene i najpotpunije hrestomatije tekstova o našem gradu pod naslovom „Novi Sad, zamlji raj”. Sa autorom će razgovarati profesor svetske književnosti na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu Vladimir Gvozden, koji je, zajedno sa koordinatorkom KS Svilara Violetom Đerković, autor koncepta i pokretač serije razgovora „Novi Sad: književni ili sasvim običan grad?”. Autor vizuelnog identiteta projekta je novosadski umetnik i profesor AUNS Atila Kapitanj.

Sava Damjanov (1956), pisac, književni istoričar, esejista i profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Kao pisac, poznat je kao predstavnik postmodernističke poetike, a kao istraživač usmeren je na istoriju srpske fantastike, kao i erotske i jezičko-eksperimentalne aspekte naše književne tradicije. Bio je gostujući predavač na mnogim evropskim univerzitetima. Uređivao je časopis za svetsku književnost „Pismo” i „Sveti Dunav”, magazin posvećen srednjoevropskoj kulturi. Bio je i urednik „Biblioteke srpske fantastike” i edicije „Novosadski manuskript”. Jedan je od osnivača međunarodnog književnog festivala „Prozefest” i nagrade „Milovan Vidaković”. Zasvoj rad dobio je više nagrada i priznanja, uključujući nagrade „Todora Manojlović”, „Laza Kostić”, „Sreten Marić” i „Stevan Pešić”.