Šetnje kroz nasleđe: Upoznajte Svilaru kroz „Svilena sećanja“ 25. i 29. oktobra


Kako je Svilara nekad izgledala? Kako se kroz istoriju menjala? Ko su bile radnice Svilare? Projekat „Svilena sećanja“ upravo podstiče sve znatiželjne građane da zavire u nekadašnji život Svilare. Tokom 15 dramskih radionica, polaznici koji su imali priliku da učestvuju u procesu nastanka predstave Teatra u zajednici, istraživali su značaj i istoriju stare Svilare, zašli su u suptilnije i skrivenije aspekte državne fabrike svile koja se do kraja 70-ih godina nalazila na obali Dunava u Novom Sadu.

Krajnji rezultat ovog projekta jeste prezentacija projekta Teatra u zajednici, koja će biti održana 25. i 29. oktobra u 20 sati u Kulturnoj stanici Svilara. Zbog trenutne epidemiološke situacije, maksimalan broj osoba koji može prisustvovati prezentacijama je 10, a svi zainteresovani građani se mogu prijaviti preko Fejsbuk stranice Centra za pozorišna istraživanja.

Dramski pedagozi iz Centra za pozorišna istraživanja, koji su učestvovali u realizaciji projekta pomogli su učesnicima da kreiraju uloge i improvizovane dramske scene na osnovu istorijskih činjenica o Svilari, intervjua sa nekadašnjim radnicima i njihovim potomcima, ali i tema kao što su faze proizvodnje svilene tkanine, potrebne veštine, putovanje proizvoda nastalih u Svilari i gde su danas neki od njih.

Tokom faze istraživanja, voditelji projekta i sami učesnici ostvarili su saradnju sa Galerijom Matice srpske, Istorijskim arhivom Grada Novog Sada, Muzejom Vojvodine, kao i mnogim pojedincima.

„Svilena sećanja“ realizuju se u okviru projekta „Šetnje kroz nasleđe“, Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“ koji uključuje građane u očuvanje kulturnog nasleđa kroz savremene načine interpretacije ličnih sećanja i doživljaja. U okviru ovog projekta stičemo priliku da predstavimo manje znane, lične priče o gradu i Novosađanima.


Kulturna stanica Svilara
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.