60 година „Атељеа 61”: Изложба која води у магични свет Илије Башичевића Босиља


„Судбина „Атељеа 61” баш као и Илије Башичевића Босиља, башкари се у раскошним бојама, и кружи широм света”, овако почиње причу ауторка изложбе „Фантастика Атељеа 61 Босиљем” Јелена Ђорђевић. Ова импозантна изложба отворена је 11. марта у Културној станици Свилара и обухвата 13 таписерија насталих од 1967. до 1975. у Установи за израду таписерија „Атеље 61”. Како каже ауторка, Илијино стваралаштво, „наивни експресионизам”, говори о оштрини његових мисли, изражава оно што је исконско и примарно у човеку. Кроз ову изложбу, публика је у прилици да осети како је уметник дисао, сањао, у шта је веровао, шта га је инспирисало и какав је живот живео.

Илија је био озбиљан и невероватан стваралац, уметник Арт Брута. У његовим делима, ви можете видети и религиозне и националне мотиве, српске средњевековне митове и легенде, епске песме, личности из Косовског боја, сцене из старог и новог завета, и ове ствари указују управо на то колико је заправо Илија имао широко образовање и поглед на свет”, каже Јелена Ђорђевић и додаје:

У оквиру ове изложбе, гледали смо да заступимо по једну из сваког циклуса, сваког мита или легенде. Били смо на слатким мукама јер су свих 28 таписерија одличне, а избор је пао на ових 13. На пример, једна од таписерија носи назив Животиње и птице са Илијаде, то је један свет који је Илија сам створио. Баш зато што је живот био окрутан према њему, он је измислио свој свет”.

Спајањем формалних и конструктивних елемената Босиљевог сликарства и таписерија, настала су изврсна, ванвременска уметничка дела. По Босиљевим картонима изведена су нека од најлепших дела у таписеријској уметности. Изложба „Фантастика Атељеа 61 Босиљем” настала је поводом обележавања 60 година постојања „Атељеа 61”, у сарадњи са Фондом „Илија и Мангелос”, чија је управитељка Босиљева унука, Ивана Башичевић Антић, која каже да јој је неизмерно драго што се изложба десила јер таписерију прати циклус кретања одобравања и – неодобравања.

Када је трајала борба за установљењем ‘Атељеа’, то је било време једног великог ентузијазма и жеље да се ствара и да се направе неки нови искораци. Након тога наишао је ‘црни’ период, кад је то све стало и тада је таписерија била скрајнута као један уметнички облик изражавања. Везивана је за рад који обављају жене, кућни рад. То је утицало и на нас, јер смо ми те таписерије морали да очувамо, оне су велике, тешке, чувате их да их не угрозе мољци, и шватате да су оне нешто што је вама фантастично, али не можете их негде изложити. Е онда се 2004. правила велика изложба у Етнографском музеју у Београду. Први пут су оне тад све освануле у једном огромном простору, и било је заиста импресивно видети их тако постављене, како треба. Након тога, обишле су галерију Бошка Петровића, Илијанум, и то је време кад смо шватили да ће оне имати свој живот”, каже Ивана Башичевић Антић.

Настала у конвергирању француске и фламанске традиције и домаћег наслеђа ћилимарске технике ткања на разбоју, таписерија је, као аутономни, визуелни медиј, код нас прешла завидан пут од наивних пионирских експеримената до аутентичних и оригиналних остварења, који прате савремене светске уметничке токове. У Збирци „Атељеа 61“ која броји готово 300 таписерија нашла су се дела бројних знаменитих уметника чије је деловање и рад најбољи репрезент постојања појма савремене уметности у Србији. Управо ова Установа за израду таписерија за 60 година постојања излагала је на преко 280 изложби широм света – од Бразила, Вашингтона, Њујорка, Копенхагена, Париза, па све до Токија.

Сви заинтересовани, изложбу могу погледати до 16. априла у току радног времена Културне станице Свилара (од 10 до 18 сати). Током трајања изложбе планирана су предавања, која ће водити др Ивана  Башичевић Антић, и кустоскиња „Атељеа 61“ и ауторка Јелена Ђорђевић. Такође, ткаље-специјалисткиње уметничког ткања „Атељеа 61“ у оквиру радионица које ће бити одржане 24. и 25. марта од 12 до 14 сати, свим заинтересованим ће демонстрирати на малим, хоризонталним разбојима технике ткања, и увести их у креативни део коауторства у стварању таписерије, од картона уметника до финалног дела. Посетиоци ће и сами имати прилике да се опробају у стварању овог јединственог визуелног уметничког медија. За кустоска вођења, као и радионице, сви заинтересовани се могу пријавити путем мејла [email protected].

Фото: Урош Дожић


Kulturna stanica Svilara
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.