Универзум локалног језика сачуван од заборава
apr 27
Књига „Свадбена терминологија Новог Садаˮ др Маје Стокин у издању Алмашана презентована је у Културној станици Свилара 21. априла. О овом изузетном делу говориле су...
Симбол индустријског наслеђа Новог Сада наставља са производњом, али креативних и културних садржаја. Културна станица Свилара отворена је за све уметнике, организације и суграђане са креативним идејама.
apr 27
Књига „Свадбена терминологија Новог Садаˮ др Маје Стокин у издању Алмашана презентована је у Културној станици Свилара 21. априла. О овом изузетном делу говориле су...
Нови Сад је носилац престижне титуле Европске престонице културе и један од првих градова ван Европске уније који је понео ову титулу.
Некадашња фабрика свиле и симбол индустријског наслеђа Новог Сада, обновљена је након скоро 200 година и данас окупља суграђане, уметнике и креативце у циљу њиховог укључивања у културне активности града.
Смештена у Алмашком крају, једном од најстаријих градских четврти, новосадска фабрика за бојење свиле радила је пуном паром све до седамдесетих година прошлог века. Данас у том крају свиле више нема, али стара фабрика и препознатљиви димњак упорно и дуго су чували успомену на време кад је Свилара била генератор привредног и друштвеног развоја краја.
Иницирана и прихваћена од стране локалне заједнице, а подржана и реализована у оквиру пројекта „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе”, Свилара је репрезентативан пример ревитализације и синергије различитих актера уједињених заједничким вредностима и циљевима. Ово је простор који представља истински пример кулутурног наслеђа овог краја и погодује разноврсним уметничким садржајима и програмима, а главна програмска тема Свиларе је управо културно наслеђе.
Дугогодишња иницијатива локалне заједнице за проглашење Алмашког краја заштићеном, амбијетално-историјском целином, којој је придружена нова енергија креирана око Културне станице Свилара, уродила је плодом у јуну 2019. године. У 21. веку Свилара наставља са производњом – овога пута, стварајући идеје и подстичући креативност.
Симбол индустријског наслеђа Новог Сада наставља са производњом, али креативних и културних садржаја.
Мађарски културни центар „Петефи Шандор“ Нови Сад – је настао са циљем да се Новосађанима обезбеди место где могу да се окупљају у оквиру разних манифестација и програма. Од квиз вечери до разних секција за велике и мале одржавамо радионице, које воде изврсни инструктори. Трудимо се да нашим садржајима задовољимо потребе свих Новосађана, и да привучемо све оне који желе да упознају нашу културу и обичаје.
Kontakt
Културни садржаји у једном од најмлађих војвођанских села.
Некадашњи простор првог спортског удружења на овим просторима сада је место сусрета, простор за плесне и књижевне вечери, радионице и едукације.
Покретна културна станица оживљава новосадске квартове. Доноси разноврсне уметничке и културне садржаје у удаљене делове града и приградска насеља.
Kontakt
Спој културног наслеђа некадашњег Дома културе и савремених токова у култури, екологији и спорту чине идентитет нове Културне станице Буковац.
Нова културна станица налази се у некадашњем радничком крају, на месту бивше фабрике тестенина и доноси програме намењене деци.
У аутентичном војвођанском насељу поред Новог Сада, налази се Културна станица Руменка, која наставља и унапређује досадашњи рад истоименог културног центра.
Ново место за културу настало на тековинама индустријског развоја Новог Сада, на подручју старих фабрика и старе индустријске зоне града, некадашњем Великом Лиману.
Kontakt
Креативни дистрикт
21000 Нови Сад
Смештена на ивици града, у крају Слане баре, Видовданског насеља и Клисе, Културна станица Барка је ново место за културу у Новом Саду и постаје нови центар дешавања у граду.
КС Ковиљ је смештена у аутентичном војвођанском окружењу, прекопута родне куће Лазе Костића, који је, поред богате историје и традиције, највећи понос овог села у околини Новог Сада.
Kontakt