Ни пуха ни пера: Јединствени уџбеник за руски језик представљен у Свилари


Љубитељи руског језика и поштоваоци рада сликара Милете Поштића, данас су у Културној станици Свилара били сведоци промоције јединственог уџбеника руског језика за одрасле „Ни пуха ни пера” у чијој изради су учествовали професори Филозофског факултета у Новом Саду, Филолошког факултета у Београду, Академије уметности у Новом Саду, и новосадских гимназија „Јован Јовановић Змај“ и „Лаза Костић“.

Рад на уџбенику је увек изазов нама професорима зато што ми сами знамо да идеалан уџбеник не постоји. Ми смо се ослањали на наше дугогодишње искуство на проучавање методике наставе руског језика као страног, на теорију уџбеника као једну од дисциплина те области већ имамо информације из учионице – овај уџбеник је коришћен претходне школске године на Филозофском факултету у Новом Саду, Филолошком факултету у Београду, и на Филолошком факултету у Бањалуци. Студенти постижу јако лепе резултате учећи по овом уџбенику, а и наставницима он представља једно освежење, зато што радећи по овом уџбенику уствари развијају све језичке компетенције, како оне рецептивне тако и оне продуктивне”, истакла је једна од ауторки уџбеника, професорка на Филозофском факултету у Новом Саду Наташа Ајџановић.

Овај посебан уџбеник, употпуниле су занимљиве илустрације сликара Милете Поштића, које су биле изложене у Културној станици Свилара, а које су помогле студентима да што боље савладају руски језик.

Свакако мислим да са илустрацијама, учење иде лакше. Погледао сам много филмова и тако црпио инспирацију. Такође, илустрације из 50-их, 60-их година биле су јако богате и помагале су да се све боље разуме. Морао сам да се базирам на неке конкретне ликове. Та специфична девојчица, из илустрација, је из филма „Јолки“ из 2009. Био је кратак рок али је било је инспиративно, и јако смо се лепо слагали, и аутори и дизајнер и ја, и то је био кључ. Научио сам јако пуно о Русији“, истакао је сликар Милета Поштић.

Уџбеник „Ни пуха ни пера“, издао је Центар Руског географског друштва у Србији, уз подршку компаније НИС, чији је циљ популаризација руског језика у нашој земљи.

Рад на овом уџбенику је пример праве сарадње. Првобитно је била идеја да уџбеник буде за наше раднике, да појачају своје компетенције и да комуникација буде што боља. Онда се јавила идеја да проширимо ову сјајну причу, да може цела земља да га користи“, рекао је заменик генералног директора НИС-а Вадим Смирнов.

Овај уџбеник почетног нивоа намењен је одраслима и студентима за самостално или учење у групи, за курсеве у компанијама, као и надоградњу знања код почетника, са циљем што бржег овладавања конверзацијом. Приступ је савремен и по угледу на актуелне уџбенике страних језика, а сви заинтересовани могу га пронаћи и у ПДФ формату, на сајту НИС-а.

 

Фото: Урош Дожић