Dragana Kojičić: Ova specifična godina vratila je ljude u prirodu


Povratak prirodi i prirodnim materijalima, tradiciji, zemljanoj arhitekturi i promocija graditeljskog nasleđa Novog Sada i Vojvodine, glavne su ideje projekta „U zemlji dudova“ arhitektice Dragane Kojičić. Taj projekat biće realizovan u Kulturnoj stanici Svilara i obuhvatiće radionice za decu i odrasle 21. i 22. oktobra sa početkom u 14 časova, kao i predavanje 23. oktobra od 17 sati, nakon čega će biti otvorena i izložba.

Radionice i izložba namenjeni su svim uzrastima – od najmlađih do najstarijih. Samo su jedna radionica drugog dana i predavanje trećeg dana namenjeni za odrasle. Radionica jer zahteva malo više prakse, a predavanje jer se tiče teorijskih osnova zemljane arhitekture i problema kuća od zemlje. Što se ostalih radionica tiče, polaznici će steći osnovna znanja za rad sa zemljom, tehnike koje se koriste i koje će moći dalje da primenjuju u sopstvenim umetničkim i građevinskim projektima“ objašnjava Dragana Kojičić.

Kako kaže ova arhitektica, interesovanje za zemljanu arhitekturu i graditeljsko nasleđe od zemlje postaje sve veće poslednjih godina i da je opšte znanje šire javnosti o tome dosta dobro, međutim njen fokus su sada deca naročito ona koja odrastaju u urbanim sredinama, „kako bi im približila upotrebu prirodnih materijala, a preko njih, radila i sa roditeljima i bakama i dekama“.

Evropa i svet o povratku prirodi razmišljaju već decenijama, ali se situacija i kod nas popravlja poslednjih godina, a mislim da je presudna ova specifična godina, jer se veliki broj ljudi iz gradova vratio u sela i shvatio blagodeti koje prirodno okruženje i kuće od prirodnih materijala nude. Iako se možda nije desilo lepim povodom, ipak je dobro da smo u ovoj lošoj situaciji našli mnogo toga vrednog i pravog, a što smo zaboravili ili nedovoljno cenili“ kaže Dragana i dodaje da je zemljana arhitektura poslednjih decenija, u Evropi i ostatku sveta, pokazala i dokazala da je veoma aktuelna, zbog svih prednosti koje kao materijal poseduje. Naravno, tvrdi Dragana, potrebna su izvesna prilagođavanja i unapređenja tehnika, ali ona zadovoljava sve visoke termičke, estetske i potrebe za udobnošću današnjeg čoveka.

Prednosti gradnje zemlje su brojne, tradicionalno, to je značilo uzimati zemlju sa lokacije i druge materijale iz najbliže okoline, poput trske (dakle, nije se zagađivala okolina transportom); graditi sa komšijama i prijateljima (mobe), pa je samim tim to bio najjeftniji vid ‘skućavanja’; može da se reciklira; zidovi od zemlje dišu (primaju višak vlage u vazduhu i po potrebi ga oslobađaju); zemlja nije izolacioni materijal, ali svojom debljinom, zidovi od zemlje omogućavaju sporo zagrevanje i hlađenje (leti hlade, zimi greju); i, iznad svega, kad se pravilno uradi, kuća od zemlje predstavlja izuzetno zdravo i komforno rešenje. Zemlja se sve više koristi i u gradnji danas, ali na druge načine – nažalost, i ona, kako bi bila konkurentna drugim materijalima, počinje da se sve više prefabrikuje i unapred sprema, te imamo transport, mnogo veću cenu materijala, a naročito troškove obučene radne snage, koje nema mnogo. I pored svih ovih ‘mana’, zemlja je zaista jedan od materijala budućnosti, zbog svih prednosti koje ima za udoban i zdrav život“ kaže Dragana Kojičić.

Zbog epidemiološke situacije unapred su organizovane grupe za radionice „U zemlji dudova“.

Organizatori mole sve posetioce da se, radi očuvanja zdravlja i lepšeg i kvalitetnijeg uživanja u kulturnim sadržajima, pridržavaju svih mera. Posetioci su u obavezi da nose zaštitne maske na svim događajima. Organizator zadržava pravo izmene održavanja programa i formata događaja u slučaju promene epidemioloških mera.

Projekat „U zemlji dudova” jedan je od 42 projekta koji je dobio sredstva na Javnom konkursu, u okviru projekta „Umetnici. Sad!” koji ima za cilj jačanje lokalne kulturne scene, podizanje njenih kapaciteta kroz mrežu kulturnih stanica, decentralizacija kulture i jačanje publike.


Kulturna stanica Svilara
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.