Posetioci Kulturne stanice Svilara će 11. maja od 20.00 časova imati priliku da prisustvuju koncertu „Muzički kaleidoskop“. Članovi ansambla imaju želju da publiku povedu na putovanje kroz predele muzike baroka i dvadesetog veka, te da ukažu na to koliko i ova viševekovna udaljenost imeđu današnjice i perioda kada je ta muzika stvarana nije nepremostiva.
U prostoru Kulturne stanice Svilara vas u četvrtak očekuju:
Aleksandar Ozericki je rođen u Moskvi 1998. godine, gde je i završio Moskovsku srednju specijalnu muzičku školu. Potom je upisao Rusku muzičku akademiju Gnesin, u klasi vandrednog profesora Vladimira Kurdija. Tokom školovanja na akademiji postao je laureat takmičenja Virtuozi 21. veka i započeo je profesionalnu karijeru kao orkestarski muzičar u Moskovskom simfonijskom orkestru pod dirigentskom palicom Vladimira Žive.
Nakon diplomiranja na akademiji 2003. godine, upisao je postdiplomske studije Moskovskog državnog konzervatorijuma P.I. Čajkovskog u klasi počasnog umetnika RSFSR, profesora Aleksandra Goliševa. Radio je kao solista u raznim moskovskim orkestrima. Godine 2005. učestvovao je na turneji Rusko-američkog omladinskog orkestra kao solista. 2006. godine, po rezultatima takmičarske selekcije, primljen je u grupu flauta Nacionalne filharmonije Rusije pod dirigentskom palicom narodnog umetnika SSSR Vladimira Spivakova. Od 2012. do 2022. radio je kao solista-regulator sekcije flaute Boljšoj simfonijskog orkestra Marijinskog teatra. On je Yamaha umetnik.
Valentin Puzankov je počeo da uči fagot u klasi zaslužnog umetnika Rusije Katenina Stanislava Aleksandroviča na Akademiji Majmonida, koju je diplomirao sa odličnim uspehom 2019. Iste godine je upisao Moskovski državni konzervatorijum Čajkovski kao asistent pripravnik. P.I. Čajkovskog u smeru obuke „orkestar savremene muzike“ u klasi kreativnog direktora Zaslužnog umetnika Rusije, profesora Igora Arturoviča Dronova. 2021. godine završio je asistentski staž. Učestvovao je u mnogim projektima ansambla Studio za novu muziku. Takođe je učestvovao u izvođenju Koncerta za fagot i simfonijski orkestar Andreja Besogonova u okviru takmičenja Score.
Ksenija Božilović, srpska pijanistkinja, rođena je 1995. godine u Leskovcu.
Osnovno i srednje muzičko obrazovanje stekla je u Muzičkoj školi Stanislav Binički u Leskovcu, u klasi profesora Nadice Damadžić i Vladimira Veljovića.
Godine 2014. upisala je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi profesorke Biljane Gorunović. Tokom studija učestvovala je na mnogim festivalima, kao što su Kawai festival u Novom Sadu i Bačkopalanački međunarodni klavirski festival u Bačkoj Palanci.
Tokom studija osvojila je brojne nagrade, od kojih je najistaknutija nagrada na prvom muzičkom festivalu Vasilija Mokranjca, gde je osvojila prvu nagradu.
Završila je master studije u Novom Sadu, nakon čega je postala stipendista na međunarodnom fakultetu u Kini, Visokoj školi kineskih i ASEAN umetnosti u Čengduu, kod austrijskog profesora i pijaniste Patrika Lenera. Tokom studija u Kini nastupala je na brojnim koncertima kao solista i kamerni muzičar, promovišući srpsku muziku i srpske kompozitore.
Svoju izvođačku praksu obogatila je nastupom sa kamernim orkestrom Amoroso, sa kojim je dva puta nastupila kao solista.
Sarađivala je sa mnogim renomiranim profesorima i pijanistima kao što su Morisi Martin, Rasel Hiršfild, Aleksandar Serdar, Vladimir Milošević…
Svoju pedagošku karijeru započela je u Osnovnoj muzičkoj školi Petar Konjović u Bečeju, gde je sa svojim učenicima osvojila prve brojne nagrade na takmičenjima u Srbiji. Posle rada u Bečeju postao je učitelj i nastavnik u školi Josif Slavenski u Novom Sadu. Kao korepetitor dobio je specijalnu nagradu za najboljeg korepetitora na takmičenju mladih flautista u Valjevu.
Spasoje Spasojević je započeo svoje muzičko obrazovanje u muzičkoj školi Kosta Manojlović u Zemunu. Ljubav prema violini otkrio je kao dete. Sa sedam godina započeo je svoje muzičko putovanje u klasi prof. Nade Dejanović. Dolazi do uspeha na svim većim takmičenjima u zemlji. Višestruko je nagrađivan na Republičkom takmičenju.
Po završetku niže, a zatim i srednje muzičke škole u klasi prof. Jelene Vukajlović. Muzičku akademiju upisuje u Beogradu, po pozivu prof. Tymur Melnyk-a. 2014. preselio se u Beč gde nastavlja svoje obrazovanje. Tokom školovanja u Beču dobio je priliku da učestvuje u mnogim uspešnim projektima i nastupa u najvećim dvoranama u Austriji, poput dvorana Musikverein, Konzerthaus, Ehrbar Saal … Neki od dražih projekata su mu koncerti sa orkestrom Freestyle, koncerti sa Bečkom filharmonijom mladih, koncerti sa orkestrom festivala Boljšoj . 2018. godine u saradnji sa prof. T. Melnyk se preselio u Kinu, gde je kao dobitnik pune stipendije, nastavio svoje školovanje na Master studijama Chengdu Univerziteta, u Čengdu-u, i iste završio 2020. godine. Spasoje Spasojević trenutno nastupa na violini 1627, Charlilie Douriot, iz Francuske.
Program:
Michail Glinka- Trio Pathetique
- Bartok – Romanian Dances za violinu i klavir
- Podgaic- Sonata za fagot i klavir
- Vivaldi trio sonata
G.P. Telemann – Paris Quartet No 12- violina, klavir, flauta i fagot
Boris Čajkovski- Svita za fagot i klavir
Dmitri Šostakovič – izbor prelida za klavir
Vasilije Mokranjac- izbor igara za klavir
Ian Clarke- Maya – duo flauta i klavir