Talentovani violončelista Filip Tomić i briljantna pijanistkinja Morta Grigaliunaite održali koncert u Svilari


Ljubitelji muzike uživali su u nastupu talentovanog violončeliste Filipa Tomića i briljantne pijaniskinje Morte Grigaliunaite. Višenagrađivani umetnik i gošća litvanskog porekla, koja trenutno živi u Portugaliji, za posetioce Kulturne stanice Svilara pripremili su bogat repertoar na kojem su se našle sonate za violončelo i klavir Johanesa Bramsa i Sezara Franka. Koncert je održan u okviru NEO koncertne sezone.

Violončelista Filip Tomić rođen je 1992 godine u Kragujevcu i već sa 4 godine započinje svoje školovanje u muzičkoj školi. Svoje osnovno i srednje muzičko obrazovanje stekao je završavši srednju muzičku školu sa 15 godina, nako čega odlazi u Moskvu, gde pohađa Akademski muzički koledž pri Moskovskom konzervatorijumu. Zatim, on nastavlja studije na Visokoj školi za muziku i igru u Kelnu, istovremeno pohađa i master studije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Svoje doktorske studije završava na Visokoj školi za muziku u Detmoldu.

Filip od prvih dana pokazuje natprosečnu nadarenost koja je, zahvaljujući stručnosti i požrtvovanju njegovih profesora uspešno razvijana. O tome najbolje svedoče njegovi rezultati na takmičenjima za mlade čeliste. Pored brojnih nagrada na domaćim takmičenjima, zapažene rezultate ostvario je i na međunarodnim takmičenjima.

Litvanska pijanistkinja Morta Grigaliunaite počela je da svira klavir sa osam godina u muzičkoj školi. Prvi put je privukla pažnju javnosti sa dvanaest godina, kada je nastupila u Sali litvanske Nacionalne filharmonije u Vilnjusu, na poziv čuvenog violončeliste Mstislava Rostropoviča. Sa 16 godina Morta se preselila u Ujedinjeno Kraljevstvo i ubrzo je dobila punu stipendiju na Kraljevskoj muzičkoj akademiji u Londonu. Ova umetnica  takođe je dobitnica brojnih nagrada i stipednija i nastupala je sa mnogim istaknutim umetnicima u renomiranim koncertnim salama. Svoj debi album izdala je 2019. godine i od tada dobija izvanredne kritike za interpretaciju klavirskih dela Gražine Bacevič.

Foto: Marko Pudić 


Kulturna stanica Svilara
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.